Zábava se odpouští, teplo nikoliv, vyplývá z posledních průzkumů českých domácností 

Strach o to, že se lidé při příchodu účtenky za energie nedoplatí, dohání české domácnosti do krizové situace. Z posledních průzkumů vyplývá, že drtivá většina začala markantně šetřit. Opouští se zábava, naopak se dávají peníze stranou na teplo, které je pro domácnosti více klíčové a potřebné k životu. Stejně tak se začíná šetřit na potravinách, jejichž ceny rostou raketovým tempem z důvodu rostoucí inflace. 

Jaká teplota kraluje v českých domácnostech? 

Takzvané přetápění v českých domácnostech letos nehrozí. Potvrdily to i výsledky nedávného průzkumu, které ukazují, že se stáhla průměrná teplota v interiérech. Aktuálně se v českých domácnostech setrvává na teplotě pohybující se kolem 21°. V nadcházející topné sezoně se na tom nebude nic měnit, v ložnicích se dokonce dá na doporučené Světové zdravotnické organizace, která tvrdí, že v této místnosti stačí teplota i 17°C.  

Zhruba polovina respondentů však zůstane na zmiňované průměrné teplotě, zhruba třicet procent se pokusí teplotu stáhnout ještě aspoň o procento, čímž by došlo k celkové úspoře energií o zhruba šest procent.  

Přichází se na kloub babským radám 

Do domácností také vstupuje řada babských rad, které si kladou za cíl udržet teplo v interiéru. Pořizují se masivní zatemňovací závěsy, které nedovolí, aby teplo uniklo oknem ven. Také se na stěnu za radiátory připevňuje alobal, který zabraňuje tomu, aby studené stěny pohlcovaly ono zmiňované teplo. A stejně tak se instaluje termostat, který dokáže regulovat teplotu podle toho, jak se doma nacházíte a nenacházíte. 

Teplo místo zábavy 

Z průzkumů také vyplývá, že většina těch, kteří se rozhodli nesnižovat teplotu, si raději odpustí nějakou formu zábavy, jako je kino nebo předplatné Netflixu či jiného streamovacího kanálu. Stejně tak se raději oželí nákup nového oblečení, jen aby se nemuselo stahovat topení o zmiňovaný stupeň či dva. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...