Znáte hlavní možnosti financování vozu?

Málokterý podnikatel se obejde bez automobilu. Samozřejmostí je koupit ho takzvaně „na firmu“. Ne vždy je možné pořídit ho za hotové. Proto mohou podnikatelé vyhledávat cesty spojené s financováním vozu. Jaké existují možnosti? Podívejme se společně.

Klasický finanční leasing

Cesta, od které se v posledních letech ustupuje. To proto, že leasingová smlouva má ze zákona určité povinnosti. Ty jsou spojeny třeba s minimálním pětiletým obdobím, na které musí být sjednána. To ne každému podnikateli vyhovuje. Dále je třeba přihlédnout i k tomu, že vůz je po celou dobu splácení majetkem leasingové společnosti. Na druhou stranu má leasing i pozitiva. A to v podobě:

  • Nízkých úrokových sazeb
  • Jednoduchého a rychlého získání
  • Bohatého výběru možností

Operativní leasing

U leasingu ještě zůstaneme. A podíváme se na operativní leasing. Jeho charakteristikou je fakt, že se jedná o formu dlouhodobého pronájmu. Vůz tak nikdy nebude podnikatele, jelikož ho má na určitou dobu pouze půjčený. Výhodou je, že se nemusí starat i cokoliv s provozem, stejně jako je výhodou pravidelná výměna za nový model. Nevýhodou je to, že auto nebude podnikateli nikdy patřit.

Autopůjčka

Nabízejí ji jak banky, tak i nebankovní společnosti. Jedná se v podstatě o účelový spotřebitelský úvěr. Na rozdíl od leasingu zde nejsou tak striktní pravidla ohledně délky a podmínek financování. Také není nic výjimečného, že majitelem vozu je hned od koupě podnikatel. Nevýhodou však může být to, že technický průkaz může být uložen u poskytovatele půjčky až do doby, než bude auto splaceno.

Neúčelová půjčka

I ta je možností, jak financovat auto. Nutno však říci, že je to závazek, který s koupí vozu nemusí přímo souviset. Podnikatel si vezme půjčku a banku či nebankovní společnost nezajímá, co si za ni pořídí. Pro ni je důležité, aby splácel. Samotná koupě vozu je srovnatelná se situací, jako kdyby byl financován hotově.

You may also like...