Hlavní ekonom Rusňákovy DRFG varuje před bezhotovostní ekonomikou
Na podzim v předloňském roce vystoupil na konferenci FINfest, kromě jiných, i Martin Slaný. Ten v investiční skupině DRFG Davida Rusňáka vykonává pozici hlavního ekonoma. Již v tuto dobu v rámci své prezentace upozorňoval na hrozby, týkající se ekonomické krize, kterou detekovaly některé rysy tehdejší ekonomiky.
Podobnost s dřívější ekonomickou krizí
Ty jsou totiž obdobné těm, které měla ekonomika před velkou krizí v roce 2008. Poté se však Martin Slaný specializoval na problematiku tzv. cashless ekonomiky. Tímto směrem je výrazně nakloněn Mezinárodní měnový fond. Martin Slaný však poukazuje na fakt, že tato změna by mohla mít markantní vliv na doposud fungující systém bankovek a mincí v ekonomickém světě.
Současně je tu i otřesení ekonomických a politických svobod obyvatel celého světa. Podle hlavního ekonoma DRFG úsilí o bezhotovostní ekonomiku nepředstavuje bezprostřední vyústění evolučního procesu, kdy se plně začnou zužitkovávat nemateriální způsoby plateb na úkor klasických peněz. Ze společenského i sociálního hlediska by to byl krok zpět. Nastoupil by ekonomický model, kdy by veškeré hospodářství bylo manipulovatelné shora. Velké porozumění pro cashless ekonomiku tedy od hlavního ekonoma Rusňákovy investiční skupiny očekávat nemůžeme.
Mince a bankovky jsou nástrojem svobody
Centrální banky by mohly na základě bezhotovostní ekonomiky začít využívat velmi rizikový prostředek. Tím je implicitní zdanění klientů bank neboli záporné úrokové sazby. Ty se vyžívají i dnes, ale právě existence bankovek a mincí zabraňuje tomu, aby byly tyto sazby snižovány více a více do mínusu.
Před tímto typem sazeb varuje právě hlavní ekonom DRFG Davida Rusňáka, neboť předpokládá, že by zásadně proměnil pozice dlužníků a věřitelů. Navíc by státy a jejich přední instituce mohly podrobně sledovat konzumní zvyky svých občanů. Po této kontrole by mohly kontinuálně následovat další, přísnější regulace. „Hotovost ve světě není jen zastaralým zvykem, ale jedním ze symbolů občanské svobody a prostředkem vztahu člověka a státu,“ míní ekonom Martin Slaný.