Jaké nevýhody má spoluvlastnictví nemovitosti?

Mít nemovitost ve společném vlastnictví má své výhody i nevýhody. Spoluvlastnický podíl je často výsledkem dědického řízení nebo rozdělení společného jmění manželů. Množství problémů pak samozřejmě vzrůstá úměrně neochotě spoluvlastníků se domluvit. Jaké jsou ty nejčastější, které spoluvlastníci řeší?

Problémy s prodejem

Nejjednodušší je dohoda o prodeji celé nemovitosti. S tím ale musí souhlasit všichni vlastníci. Rychlým a jednoduchým řešením je odkup nemovitosti, kdy vám opadnou starosti se sháněním kupce a řešením právních náležitostí. Pokud jsou ovšem ostatní vlastníci proti a zároveň nechtějí nebo nemohou daný podíl odkoupit sami, lze prodat podíl třetí osobě. Zpravidla za něj ale získáte mnohem méně peněz. V krajním případě dochází k soudu o vypořádání spoluvlastnického podílu, který nezřídka končí dražbou a nemalými výdaji na všech stranách.

Pokud byste si chtěli vzít hypotéku, nelze ručit nemovitostí ve spoluvlastnictví. Banky ji neakceptují jako dostatečnou zástavu.

Problémy s rekonstrukcí

Na podstatných změnách (zateplení, výměna oken a podobně) se musí dohodnout minimálně dvě třetiny vlastníků. A to nebývá vždy jednoduché. Čím víc vlastníků nemovitost má, tím je domluva komplikovanější.

Problémy s exekucí

V případě, že na jednoho ze spoluvlastníků bude uvalená exekuce, může exekutor zabavit i movité věci patřící ostatním spoluvlastníkům. Jedinou obranou je schovávání faktur a účtenek vystavených na vaše jméno a složité dokazování, že se jedná o vaše věci. 

Problémy s komunikací

Po rozvodu i dědickém řízení se často stává, že na povrch vyplavou staré křivdy. Spoluvlastníky tak mohou zaplavit negativní emoce, které veškeré jednání komplikují. Naschvály, odmítání komunikovat a bojkotování prodeje bývají na denním pořádku.

Vlastnit podíl na nemovitosti je vždy složitější, než ji vlastnit celou. A to i v případě, že se vás výše zmíněné problémy zatím netýkají. Dohodli jste se s ostatními na prodeji? Nechte si zaslat nezávaznou nabídku na výkup domu na nejvyhodnejsinemovitosti.cz.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...