Jakou izolaci vybrat na zateplení domu?

Vzrůstající ceny energií nutí mnoho majitelů nemovitostí přemýšlet o jejich vhodném zateplení. Náklady pomůže snížit dotace na zateplení, a tak zbývá jen vybrat, jaký izolační materiál se pro danou budovu nejlépe hodí. V potaz musíme brát druh zdiva, lokální podmínky i naše potřeby. Rozhodně přitom neplatí, že čím silnější je deska, tím lepší má tepelně-izolační vlastnosti.

Pěnový polystyren

Nejčastějším materiálem je pěnový polystyren. Snadno se s ním pracuje, avšak nevýhodou je jen malá propustnost vodní páry, tudíž se nehodí k izolaci moderního zdiva s velkým tepelným odporem. Pokud jsou zdi mírně vlhké, je možné tento problém vyřešit speciálním děrovaným polystyrenem.

Vakuová izolace

Vakuová izolace má při malé tloušťce velmi malý součinitel prostupu tepla, a tak může i starý dům proměnit v pasivní. Pouhých 10 centimetrů této izolace nahradí trojnásobně silnější polystyren. Nevýhodou je ale vysoká cena.

Minerální vata

Minerální vata se jako izolace používá tam, kde je žádoucí, aby izolace byla nehořlavá. Dobře tlumí hluk a dají se s ní zateplovat i stěny s nerovnostmi. Je zhruba dvakrát dražší než polystyren a pracuje se s ní o něco obtížněji, proto se často přistupuje ke kombinaci – sendvičové desky tvořené minerální vatou a pěnovým polystyrenem. Za příznivou cenu získáte izolaci s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi a dobrou požární odolností.

Foukaná izolace

Foukané izolace se nejčastěji používají mezi trámy stropu, jelikož při její aplikaci není třeba rozebírat celou podlahu. Dají se s ní zaplnit i obtížněji přístupná místa a její cena je rovněž příznivá. Nejčastěji se používá speciálně upravená skelná či minerální vata nebo celulózová vlákna.

Nezapomeňte, že aby mělo zateplení domu kýžený efekt, je výběr materiálu stejně důležitý jako provedení. Neodborně provedené zateplení většinou znamená další investici namísto ušetřených peněz, proto je lepší přenechat práci odborníkům.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...