Ceny bytů v roce 2020 pravděpodobně mírně klesnou

Cena bytů, především ve větších městech rok od roku stoupá a stávají se především pro mladší lidi stále nedostupnějšími. Teď však přišli ekonomové z České bankovní asociace s informací, že příští rok bychom se mohli dočkat mírného poklesu jejich cen.

Ceny bytů v České republice jsou dlouhodobě nadhodnocené

Zdražení bytů, ke kterému v posledních letech v České republice došlo, bylo opravdu nevídané. Statistiky udávají, že v závislosti na lokalitě bytu mohla jeho cena v uplynulých čtyřech letech vzrůst až o sedmdesát procent. Podle České národní banky jsou obecně byty v České republice předražené přibližně o patnáct procent. Vysoká cena bytů má také vliv na to, že poměrně velké procento kupujících tvoří v dnešní době cizinci, kteří ve srovnání s Čechy mají na byty peníze. Jen v Praze je to každý pátý prodaný byt. Mnoho bytů v Praze je také kupováno majetnějšími lidmi jako investice a tyto byty jsou pak dlouhodobě či krátkodobě pronajímány. To však podle ekonomů způsobuje jen další zvyšování cen bytů vzhůru, neboť vzniká falešný dojem, že lidé peníze na koupi bydlení mají.

Praha je nejdražší ve střední Evropě

Ceny bytů v Praze jsou samozřejmě absolutně nejvyšší a poslední dobou se ukazuje, že průměrná cena bytu v centru Prahy je již téměř stejná jako v Berlíně. V poměru k výši mzdy jsou pražské byty dokonce nejdražší ze všech středoevropských velkoměst, tedy dražší než v Berlíně, Mnichově, Vídni, Frankfurtu či Varšavě. Pokud vás zajímá, kolik stojí jeden metr čtvereční v centru Prahy, věřte, že je to více než sto dvacet čtyři tisíc korun. Pokud se domníváte, že na okraji Prahy je situace příznivější, máte pravdu jen částečně, cena za jeden čtvereční metr se zde pohybuje okolo osmdesáti jednoho tisíce korun. To je i důvod, proč spoustu lidí dává před nákupem bytu přednost koupi rodinného domu nedaleko Prahy.

You may also like...