Jste neustále unavení? Příčin může být celá řada 

Únava patří mezi každodenní parťáky, ale nemusí to nutně tak být. Neustálý pocit vyčerpání o nás může leccos vypovědět. Zatímco někdy nám říká, že jsme nešli do postele včas, jindy že jsme spánku obětovali až příliš mnoho. Ale také to může být způsobené nevhodnou stravou, přílišným stresem nebo čímkoliv jiným. Pojďme si říct, co stojí za tím, že únava je to, co prakticky neustále pociťujeme. 

Spíme, přesto neodpočíváme 

Prospali jste celou noc? Ale přesto se cítíte unavení? Pokud bychom se na to podívali z takzvaného neurobiologického hlediska, řekli bychom, že velkou část vašeho spánku tvořila fáze REM, během které sníte. Neměla by tvořit příliš velký podíl vašeho spánku, snění je pro mozek aktivní činností čili si prakticky neodpočinete.  

Samozřejmě pokud se tato fáze přeskakuje, také to není dobře. Lidé mající sny mají správnou psychiku.  

Nevhodná strava 

Mnohdy velkým problémem toho, proč nespíte dostatečně kvalitně je nevhodná strava. Dáváte si krátce před usnutím těžké jídlo, což je pro trávení velmi náročná aktivita. O těžkém jídle mluvíme nejen v případě fastfoodů, ale také je těžké do žaludku červené maso, hutné omáčky, těstoviny, k tomu všemu velké porce nejen zmiňovaného.  

Organismus bude velkou část noci trávit tím, že se bude snažit zpracovávat to, co jste před spaním snědli. Večer byste tedy měli jíst jen skutečně lehká jídla, pokud máte hlad. 

Alkohol neuspává 

V mnoha rodinách se říká, že deci vína je ideální na spaní. Jenže alkoholu byste tolik věřit v žádném případě neměli. Alkohol nenavozuje spánek, to v žádném případě. Funguje totiž velmi podobně jako káva nebo zelený čaj čili dokáže spíše stimulovat mozek a usínání značně znepříjemňuje. 

Nulová spánková rutina 

Co může pomoct vašemu klidnému spánku je takzvaná spánková rutina, během které chodíte spát každý den stejně. Ve stejný čas vstáváte, ale také ve stejný čas chodíte spát. Tělo si zvykne na jakýsi váš denní rytmus a únava nebude to, co bude po pár týdnech pociťovat. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...