Myšlenková inventura aneb, jak pochopit, kdo jsem

Čas od času je třeba udělat myšlenkovou inventuru. Bohužel se k ní většina z nás dostane až v případě krize. To pak přemítáme složitě o tom, že nám vztahneklape, prácenebaví a v rodině máme neshody. Tak nějak nám nikdo nerozumí. Přirozeně se vyhýbáme duševnímu nepohodlí a chceme se prostě už mít jendobře. V koutku duše se skrývají ty nejdůležitější věci, které je třeba dostat na povrch, a pak díky tomu zaznamenáme důležitou změnu. Je třeba vzít tužku a papír a vyplnit si svůj dotazník.

Když vás trápí láska a vztahy, odrazí se to v práci

Mezilidské vztahy odrážejí nejen naše nitro, ale i úspěchy v práci. Odpovězte si na otázky, typu: Jak hodnotím svůj současný stav partnerského života, tedy zda jste single, ve vztahu či rozvedení, co se vám ve vztahu k partnerovi líbí a nelíbí, které aspekty vztahu ve vás vyvolávají pocit nepohodlí, jako třeba finance, nedostatek komunikace či sexuální život. Uvědomte si, zda jste ochotní obětovat své pohodlí pro pohodlí vašeho partnera, zda se vám líbí, jaký jste pár a zda nasloucháte vzájemným potřebám. Vztahy vnímáme jako prostředek potěšení a jsou to zrcadla nás samotných. Některé naše povahové vlastnosti se zrcadlí v partnerovi. Třecí plochy, ve kterých se ve vztahu necítíte dobře, nemusí znamenat problém. Problémy v sexu často odkazují na dětství, kdy jsme cítili, ponížení, stud a strach. Pátrejte, co vám situace chce naznačit o vás samých. Někdy je rozchod jediné řešení, ale problémy si nikdy nenoste dál.

Kariéra a stav, kdy se prostě nedaří

Zde si odpovídejte na jednoduché otázky typu, zda vás současná pozice baví, zda není čas na změnu místa nebo režimu. Kolik času týdně věnujete práci, kolik sobě, relaxaci a společenským kontaktům. Co pro vás v profesi bylo v minulosti nejdůležitější, zda jde o finance, status, kreativitu a o co jde teď. Zda je něco, co vás motivuje a co vás nejvíc motivuje a proč. Co vás naopak nejvíc v poslední době shodilo a odradilo. Nakonec si vyberte 5 věcí, které jsou pro vás v kariéře nejdůležitější a jak se vám podařilo je v současném zaměstnání naplnit. Zaměstnání nám zabírá velké množství času, a pokud jsme nespokojení v práci, přenese se to i do soukromí. Je třeba situaci změnit. Nejprve jsme ambiciózní a chceme vydělávat víc peněz. Pak je důležité trávit víc chvil s rodinou. Někdy svou současnou pozici přerostete a chcete se posunout dál. Prozkoumejte, co vás motivovalo, nebo vám naopak sebralo vaši chuť do práce. Zeptejte se sami sebe, co vás v práci těš, čeho se vám nedostává, co vám dělá opravdu radost a co potřebujete pro své kariérní štěstí, ať se můžete posunout dál. Pak budete vědět, jak provést změnu.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...