Darujte krev, darujte život

Život přináší různé překážky, se kterými se musíme vypořádat. Někdy na to stačíme sami, ale v jiných případech se musíme spoléhat na ostatní. V otázce našeho zdraví lze říct to samé. Trápí vás rýma a kašel? Pak se zásobíte kapesníčky a kapkami do nosu, uvaříte si bylinkové čaje, popřípadě léčbu podpoříte různými tabletkami a sirupem. Když ale ztratíte značné množství nejcennější tekutiny v těle-krve, jste okamžitě odkázáni na pomoc druhých.  Poraněných či nemocných, kteří potřebují krevní transfúzi je bezpočet. Proto krevní centra a transfúzní oddělení neustále volají po dobrovolných dárcích.  Možná právě vy máte úžasnou možnost darovat krev a pomoci tak druhým.

Jak to bude probíhat?

Zvažujete dárcovství krve, ale máte strach a nejasnosti z průběhu darování? Pak si nyní pojďme projít celý proces krok za krokem.  Pokud se rozhodnete darovat krev, ze všeho nejdřív vyhledáte odběrová místa ve vašem okolí. Bývají součástí nemocnic nebo krevních center. Na internetových stránkách těchto míst najdete často také informace o tom, kdo je vhodným dárcem. Ty si pečlivě prostudujte. Ne každý je totiž pro darování krve vhodný. Například lidé s cukrovkou, chudokrevností nebo také s problémy s kardiovaskulárním systémem totiž darovat krev nemohou.

Splňujete-li tedy požadavky pro dárce, objednáte se na odběr (většinou telefonicky) a obdržíte instrukce související s dietou před darováním. Jedná se o to, že 24 hodin před odběrem je nutné nejíst tučná jídla a nepít alkohol. Ráno v den odběru je vhodné posnídat chléb s marmeládou a vypít alespoň půl litru vody navíc.

Jakmile dorazíte na odběrové místo, čeká vás dotazník o vašem zdravotním stavu a nemocí vyskytujících se u vašich příbuzných. Následně vás ve vyšetřovací místnosti zváží, změří a odeberou malý vzorek krve, aby analyzovali váš krevní obraz, a rozhodli, zda jste vhodným dárcem či nikoliv. Na výsledek krevního obrazu si pár minut počkáte v čekárně, pokud bude váš výsledek dobrý, pozve si vás sestřička do ordinace, seznámí vás s průběhem samotného odběru a upozorní na dodržování klidového režimu a dalších zásad, kterých se budete držet po zbytek dne. Následně se vydáte do odběrové místnosti. Vydezinfikujete si ruce, položíte se na křeslo a sestřička vám zavede jehlu. Jedná se o téměř bezbolestný a rychlý krok. Následujících deset minut mačkáte malý balónek, abyste urychlili tok krve, a čekáte na odebrání potřebného množství. Po skončení odběru odpočíváte. Ze zákona máte nárok na placené volno v den odběru.

Jak již bylo řečeno, darování krve skoro vůbec nebolí. Navíc se z vyšetření krve dovíte svou krevní skupinu a spoustu dalších informací o vašem zdravotním stavu zdarma. Hlavní ale je fakt, že darováním krve můžete zachránit lidské životy.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...