Podnikání versus zaměstnání, nebo obojí dohromady?

Už Vás nebaví poslouchat věčné kdy, kam a proč od vašeho zaměstnavatele? Není lepší se osamostatnit a být páni svého času? Vám ale chybí dostatečná kuráž a odvaha tak učinit? A co oboje? Mnoho lidí je zaměstnáno a zároveň si během roku přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Pro někoho je lepší být zaměstnancem, pro jiného OSVČ. A co vy?

Podnikání během zaměstnání se těší stále větší oblibě. Nejen že tak zvyšujete rodinný rozpočet, ale třeba konečně prosazujete své dovednosti, o kterých jste možná ani sami nevěděli. Ovšem všude je cesta trnitá. Musíte počítat s tím, že Vám z důvodu podnikání také přibyla agenda týkající se daňového přiznání a odevzdání přehledů o příjmech a výdajích na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení a příslušné zdravotní pojišťovně. Každodenní život zaměstnanců a podnikatelů je značně rozdílný, obě varianty mají své výhody i nevýhody. Jedna z hlavních výhod a hlavních taháků podnikání je ovládnutí vlastního času. Vy si totiž můžete řídit to, kdy budete pracovat a kdy ne, v kolik budete vstávat a kdy budete končit.

Z pravidla nemáte žádnou pevnou pracovní dobu, tu si můžete řídit dle vlastního uvážení. Ovšem tato výhoda může být pro některé lidi naopak handicapem. Pokud ale chcete být úspěšní, budete muset vše přizpůsobit svým možnostem. Stát se tak může to, že budete trávit 16 hodin v práci a budete rádi za 4 hodinky spánku. Na tuto skutečnost se připravte zejména v prvních měsících svého podnikání. Jako podnikatel na svých bedrech nesete pochopitelně i velkou zodpovědnost. Jedním z předpokladů kvalitního a úspěšného podnikatele je vhodná motivace a jeho nemalá odpovědnost. Pokud v této oblasti pokulháváte, měli byste na sobě ještě víc zapracovat. Jak pozice zaměstnance, tak pozice podnikatele má svá pro a proti. Samotný výběr je však pouze a jen na vás. V podnikání není nic jisté, ale na druhou stranu, kde a v čem dneska jistotu máte??

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...