Jak najít schopné zaměstnance

Máte volné pracovní pozice a potřebujete je zaplnit schopnými zaměstnanci? Nerozhodujte pouze na základě životopisu. Najděte si čas a energii a poznejte své potencionální zaměstnance.

Krok za krokem…

Výběr dobrého zaměstnance je proces o několika fázích. Samozřejmě můžete přijmout prvního zájemce, který se ozve nebo se rozhodnout pouze na základě životopisů. S výběrem ale můžete být později nespokojeni, což by vedlo k opětovnému hledání. Pokud se tedy na vámi nabízenou pracovní pozici hlásí více zaměstnanců, dejte si záležet a vyberte toho nejschopnějšího.

Postarejte se o to, aby vaše nabídka byla vidět. Formulujte nabídku pracovní pozice a zašlete ji personálním agenturám, úřadu práce umístěte ji na pracovní servery.  Následně počkejte na odezvu a vybízejte zájemce k zaslání životopisu.

Pokračujte předběžným výběrem vhodných uchazečů. Na základě zaslaných životopisů, rozdělte zájemce na dvě skupiny: vhodné a nevhodné.  Potřebujete, aby měl váš zaměstnance vystudovanou vysokou školu a absolvovanou půlroční praxi v oboru? Pak do skupiny vhodných zařaďte pouze uchazeče, kteří dle životopisu tyto podmínky splňují. Chybí-li vám potřebné informace, neváhejte potencionální zaměstnance zkontaktovat a požádat o doplnění scházejících údajů.

Následně oslovte skupinu vhodných uchazečů a domluvte si výběrové pohovory (s každým uchazečem zvlášť).  Výběrový pohovor je totiž nejvhodnějším způsobem výběru zaměstnanců, protože umožňuje efektivní poznání uchazeče a jeho schopností. Jak by měl takový výběrový pohovor probíhat?

Před výběrovými pohovory sisepište otázky, které budete vybraným adeptům klást.  Vycházejte z toho, co je pro vás jako pro zaměstnavatele důležité, jaké vlastnosti a schopnosti nesmí vašemu zaměstnanci chybět.

Na úvod každého uchazeče přivítejte, představte se mu, a navoďte tak přátelskou atmosféru. Následně umožněte uchazeči představit se. Pak začněte s kladením otázek. K odpovědím si dělejte poznámky. Na závěr prozraďte termín oznámení vašeho rozhodnutí.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...