Je nejlepší čas na výměnu cestovních dokladů

Pokud vám v letošním roce končí platnost cestovního pasu, neváhejte a požádejte o nový doklad již nyní a vyhnete se tak delším čekacím lhůtám před začátkem prázdnin.

Jen ve dvou následujících měsících skončí platnost cestovního dokladu 240 občanům města Český Těšín, dalším stovkám pak do konce roku. Protože některé ze zemí, kam míří naši občané na letní dovolenou, vyžadují platnost cestovního pasu minimálně půl roku po výjezdu z dané země, zájemců může být ještě více. Prozatím je počet žadatelů malý a občané jsou obslouženi bez čekání,“ uvádí vedoucí oddělení organizačních a správních agend Městského úřadu v Českém Těšíně Jana Mašková.

K podání žádosti již není třeba předložit fotografii ani vyplněnou žádost, pouze je třeba mít občanský průkaz, u dětí rodný list. Správní poplatek činí u dětí do věku 15 let sto korun, osoby starší 15 let je to 600 korun. Občan může požádat i o vydání cestovního dokladu ve zkrácené lhůtě 6 pracovních dnů, pak však musí počítat s vyšším správním poplatkem: 4 tisíce korun u dospělé osoby, 2 tisíce korun u dětí mladších 15 let . Poplatky se hradí při podání žádosti.

Loni jsme vyřídili 55 žádostí o vydání takzvaných rychlopasů. Proto lidem doporučujeme už teď kontrolovat platnost dokladů a zvážit cestu k nám na úřad už nyní,“ říká Mašková. Zákonnou povinností je vrácení neplatného cestovního pasu.

Občanský průkaz umožňuje českým občanům cestovat pouze do států v rámci EU/Schengenu. Dle současné právní úpravy je překračování vnější hranice společenství možné pouze s platným cestovním pasem. Již od roku 2012 musí mít navíc svůj cestovní doklad i děti, i když cestuji s rodiči.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...