Než začnete podnikat

Podnikání je skvělou cestou k samostatnosti a seberealizaci. Není divu, že malých podniků stále přibývá. Konečně můžete dělat práci, která vás naplňuje.  Zvažujete podnikání také vy?  Pak vás jistě zajímá, co vše byste měli absolvovat a zvážit před zahájením podnikatelské činnosti.

Nápad

To, že k podnikání potřebujete především nápad, je vcelku jasné. Spousta začínajících podnikatelů ale zapomíná důkladně promyslet, zda bude jejich nápad na trhu úspěšný.

Úspěšné produkty reagují na aktuální potřeby a požadavky velké skupiny zákazníků. Lze to samé prohlásit také o vámi nabízeném produktu?  V čem je ten váš lepší než ostatní? Jak moc jste si jisti, že váš produkt vůbec někdo koupí? Kdo jsou vaši konkurenti?  Vypracujte odpovědi na tyto otázky a zjistíte, zda se do podnikání pouštět či ne.

Rozpočet

Počátek podnikání bude ve znamení investic. Zřízení podniku není levná záležitost. Vypracujte si tedy rozpočet. Sepište výdaje potřebné k nákupu surovin a materiálů před zahájením výroby. Nezapomeňte na výdaje v podobě kapitálu, který musíte složit v den založení firmy. Další položkou v rozpočtu mohou být zaměstnanci. Předem určete jejich počet a výši platového ohodnocení.  Zaměstnavatelé také musí hradit zdravotní a sociální pojištění.  Rozhodně vypracování rozpočtu nepodceňte a připočítejte a nechte si pro všechny případy finanční rezervu.

Podnikatelský plán

Sestavení podnikatelského plánu ještě před začátkem podnikání bývá velmi výhodné. Často se tak objeví spousta slabých stránek, které by jinak nevyšly najevo. Krásně ale poukáže na silné stránky a potenciál vašeho nápadu. V podnikatelském plánu určete, jaký produkt bude váš podnik nabízet, rozvrhněte finanční prostředky, zjistěte jak velká je cílová skupina, které budete produkt nabízet, a odkud budou vaše zdroje.

Pokud se jedná o vaše první podnikání, pečlivě prostudujte výukové materiály určené začínajícím podnikatelům nebo si najměte konzultanta. Ten vám pomůže zpracovat vaše myšlenky a dodá vašim podnikatelským záměrům potřebnou strukturu.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...