V čele Evropské centrální banky bude poprvé žena

Evropskou centrální banku poprvé v historii povede žena. Bude jí Christine Lagardeová, která je již od roku 2011 v čele Mezinárodního měnového fondu. Lagardeová plně naváže na současného šéfa Centrální banky Maria Draghiho. Razí podobný přístup – je ochotna tolerovat i silnější inflační tlaky a uskutečňovat masivní opatření, aby se zabránilo zabřednutí ekonomiky do pásma deflace.

Ztělesnění předvídatelnosti

Volba Lagardeové signalizuje, že lídři evropských zemí upřednostňují tento přístup oproti tomu, který je méně tolerantní k inflaci. Tímto postojem jsou pověstní zejména němečtí bankéři, a tak ani tentokrát nestane v čele Centrální banky Němec. Nová šéfka je zárukou kontinuity a zosobněním předvídatelnosti. Lagardeová je nicméně vzděláním právnička, a panují tak jisté obavy ohledně toho, zda bude schopna případně přijít s novými postupy a metodami za předpokladu, že ty současné nenaplní svůj cíl.

Například šéf německé Bundesbanky Jens Weidmann naznačuje, že budou možná potřeba radikálnější změny a současný opatrný přístup nebude funkční. Právě Weidmann byl poměrně očekávanou volbou a to, že nakonec byla zvolena Lagaredeová je vlastně pro značnou část finančníků velkým překvapením. Z hlediska české měnové politiky lze ale vedení Lagardeové považovat za pozitivní. Česko více ocení konzervativnější přístup, který bude následovat současnou taktiku.

Do úřadu nastoupí nová šéfka v listopadu. Do té doby ještě bude mít spoustu času se seznámit s vedením této obrovské a také velmi důležité instituce. Samozřejmostí je také to, že bude mít po boku mnoho zkušených poradců, kteří ji do chodu Evropské centrální banky zasvětí. Se zkušenostmi z Mezinárodního měnového fondu ale bezpochyby je povolanou nástupkyní Draghiho. Na to, jak její vedení bude skutečně probíhat, si ale budeme muset ještě počkat. Zatím se její kroky dají pouze předvídat dle toho, jak se chovala doposud. Různé vlivy a reálné změny na trhu mohou ale její vnímání  a postoje změnit.

You may also like...