5 tipů, jak ušetřit za pohonné hmoty

Při současných cenách nafty a benzínu se jeví jako jediná možnost, jak výrazně ušetřit, nejezdit vůbec nikam. To ale není slučitelné s běžným koloběhem života. Přichystali jsme si pro vás tipy, jak za pohonné hmoty ušetřit, aniž byste museli dramaticky měnit svůj život.  

Dofoukněte pneumatiky 

Zdá se to jako zdánlivá banalita, ale právě správně nastavené nahuštění pneumatik je zásadní pro ideální spotřebu paliva. Někteří výrobci pneumatik dokonce sami navrhují, abychom k předepsané hodnotě ještě nahustili pneumatiku až o půl baru více. Pokud ale jezdíte více v terénu, tento tip se vás netýká. Zde je potřeba, aby byla zachována větší styčná plocha s povrchem cesty.  

Dobrý den, vše z kufru ven 

Máte tendence převážet předměty, které vůbec nevyužíváte? Pokud chcete ušetřit, tohoto zlozvyku se budete muset zbavit. Zamávejte šátečkem všem předmětům, které přepravujete jako černé pasažéry. Vše, co máte v prostoru vašeho vozidla nadbytečné, jen zvyšuje spotřebu paliva. Odlehčete svému autu.  

Klimatizace jako velký nepřítel 

Necháváte klimatizaci zapnutou trvale? Tím jen zvyšujete nároky na motor svého automobilu. Jako následek se samozřejmě projeví tento nešvar v podobě zvýšené spotřeby paliva. Opravdu je dnes potřeba klimatizaci použít? Vždy se zamyslete nad klady a zápory svého počínání.  

Jdeme plachtit! 

Ne, nebudeme auto vozit na vodu a snažit se na něj připevnit stožár s plachtou. Naopak. Plachtit budeme při jízdě z kopce. Plynulá jízda a plachtění jsou mnohdy základem pro snížení spotřeby paliva ve vašem autě. Čím méně brzdíte a dojíždíte pomalu a plynule třeba k semaforu, tím lépe.  

Snižte rychlost 

Čím rychleji si to po cestě štrádujete, tím vyšší je odpor vzduchu, který na auto působí. O litr méně na sto kilometrů při jízdě po dálnici? Zpomalte ze 150 kilometrů za hodinu na 115 km/h. O několik minut přijedete později, ale ušetříte. 

Ušetřete za drahé pohonné hmoty, co to jen půjde. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...