Lidé si více půjčují, i když peníze vlastně nepotřebují

Řada faktorů v současnosti lidi láká, aby si půjčovali, i když peníze nutně nepotřebují. Jde zejména o stabilní ekonomickou situaci, rostoucí platy i bezpečnější úvěry. Často se lidé nebojí půjčit si ani na dovolenou nebo na dárky a zážitky. V průměru tedy půjčky v letních měsících vzrostou až o několik desítek tisíc korun.

Půjčky jsou dostupnější a levnější

Nová přísnější pravidla ČNB zajišťují bezpečnější půjčování. Vyřadily ze hry nebankovní a pochybné instituce, které poskytovaly nevýhodné nebo podvodné úvěry. A to je také jeden z důvodů, proč jsou dnes půjčky levnější než před několika lety. Průměrná půjčka vyjde až o 11,6 procent levněji než před pěti lety. V současné době dlužník uhradí na úrocích a poplatcích průměrně 21 284 korun ročně.

Lidé si často příliš nelámou hlavu s tím, jak budou splácet v budoucnu. Důležitější je pro ně aktuální požitek nebo zajištění zábavy či odreagování. Nejvíce si půjčují rodiny a páry, které průměrně každý měsíc splácejí 2 200 korun. Lidi v důchodovém věku na splátkách měsíčně uhradí v průměru 1 300 korun. Pochopitelně mnohem větší zátěž představuje hypotéka, za kterou domácnosti ročně utratí až 140 000 korun.

  • Dostupnost půjček nahrává zadlužení méně informovaných a snadno ovlivnitelných jedinců.
  • Podmínky někdy nejsou příliš výhodné a je třeba se s nimi zevrubně seznámit před podpisem smlouvy.
  • Půjčovat byste si měli jen na opravdu důležité věci.

Každý sedmý žadatel je v exekuci

Celková zadluženost lidí stále roste. Přibývá pak zároveň i těch, kteří své dluhy nedokáží splácet a dostanou se o problémů. Běžně si dnes lidí půjčují na to, aby mohli splácet jiné dluhy, a poté se dostávají do dluhové pasti, ze které není úniku. Zatímco na hypotéku obvykle dosáhnou jen žadatelé, jejichž kredibilita je poměrně vysoká, u půjček je to jinak. Až každý sedmý žadatel o půjčku je dokonce přímo v exekuci.

You may also like...