Společnost Airbnb míří na burzu

Airbnb, slovo, které ještě před několika málo lety neexistovalo, ale dnes ho zná téměř každý. Webová platforma, která změnila systém cestovního ruchu jako máloco. V současné době přišla společnost Airbnb s dalším cílem – vstoupit na burzu a stát se veřejně obchodovatelnou společností.

Velký zájem burzovních makléřů

Společnost, která je největší světovou platformou pro ubytování v soukromí, chce na burzu vstoupit v průběhu příštího roku a zařadit se tak na burze po bok dalších společností, které působí v oblasti tak zvané sdílené ekonomiky, jako je například taxislužba Uber. Společnost o tomto svém chystaném kroku nezveřejnila žádné podrobnější informace, ale i tak se toto oznámení setkalo s velkým zájmem a očekáváním. Předpokládá se, že půjde o tak zvaný přímý úpis, neboli že Airbnb nabídne na burze své akcie, které již existují, nikoli že by společnost vytvořila pro tuto příležitost akcie nové.

Geniální nápad

Společnost Airbnb vznikla před více než jedenácti lety v americkém San Franciscu a její zakladatelé si takto chtěli nejprve jen přivydělat na drahé nájmy, kterými je totiž město proslulé. Vytvořili z tohoto důvodu webovou stránku, která nabízela krátkodobý pronájem pro turisty, kteří hledali nocleh, ale nechtěli ubytování v drahých hotelích. Zkratka Airbnb pochází z původního názvu AirBed and Breakfast, tedy nafukovací matrace a snídaně. Dnes je společnost velmi silným hráčem na poli cestovního ruchu a její příjmy dosahují astronomických výšek. Počet turistů, kteří se prostřednictvím této platformy ubytovávají, stále roste.

Stíny spojené s Airbnb

Poslední dobou se ale o Airbnb často mluví i v poněkud negativním duchu, například že pronajímatelé neplatí daně a zároveň porušují některé právní předpisy, na službu Airbnb si také často stěžují lidé, kteří žijí v bezprostřední blízkosti takto pronajímaných prostor.

You may also like...