Jaké budou bankovky EU?

Když do obchodu přinesete bankovky velké hodnoty, obchodníci z vás většinou příliš velkou radost nemají. Bankovky vyšší hodnoty se více kontrolují, protože může docházet k jejich falšování. Navíc je mnohdy obtížné vracet peníze na takto vysoké hodnoty, pokladní mnohdy trpí nedostatkem drobných. Ovšem oznámené ukončení vydávání bankovek v hodnotě 500 Euro vyvolává určité spekulace.

Vznikají spekulace o konci

Na počátku letošního května informovala Evropská centrální banka odbornou i širokou veřejnost, že v roce 2018 už se nebudou vydávat bankovky o hodnotě 500 Euro. Zároveň ale dodala, že bankovky, které v té době budou v platnosti, zůstanou platit i nadále a pokud bude mít někdo nějaké peníze v 500 Eurových bankovkách v zásobě doma, samozřejmě nebude žádný problém je vyměnit. Nicméně i tak oznámení Evropské centrální banky vzbudilo otázky, zda se EU nechystá úplně opustit užívání hotových peněz. Odpověď zní jednoznačně: K ničemu podobnému se nechystá.

Opatření proti organizovanému zločinu

Na pravou míru to uvedl dokonce i německý spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble, který oznámil, že něco takového je v Evropě nepředstavitelné. Tím uklidnil především občany své vlastní země, kteří, jak známo, jsou k bezhotovostním transakcím dost skeptičtí a moc jim nevěří. Ovšem na druhou stranu Schäuble vysvětlil, proč dojde k zastavení vydávání eurobankovek, jejichž hodnota je 500 Euro a v přepočtu na koruny cca 13 500 Kč. Důvod je jasný: jde především o snahu zabránit bujení organizovaného zločinu a praní špinavých peněz. Stažení těchto bankovek je jedním z opatření, které mají zabránit podobným praktikám včetně daňových úniků. Pro obyčejné občany EU ale toto opatření neznamená prakticky nic. Naprostá většina lidí se totiž s bankovkou tak vysoké hodnoty ani nikdy v životě nesetkala a nejspíše ani nesetká.

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...