Jak je to letos s Dešťovkou, Zelenou úsporám a s kotlíkovými dotacemi?
Loňský rok se nesl ve znamení dotací. Ministerstvo životního prostředí mělo na svědomí hned tři zajímavé dotace, kterých jsme mohli využít. Těmi byly dotace Dešťovka, Nová zelená úsporám a také kotlíkové dotace. Bohužel mnozí lidé se k dotacím nedostali a litovali, že už se k nim ani nedostanou. Právě ti, kteří si vloni nesáhli na dotace, mají možnost sáhnout si na ně letos. Letos se totiž s úspěšnými programy bude pokračovat, jen tedy s několika novinkami a úpravami.
Kotlíkové dotace
Kotlíkové dotace byly vloni nadměrně oblíbené. Letos v lednu se proto spustila třetí vlna kotlíkových dotací, na kterou jsou nyní připraveny více jak tři miliardy korun, a to z prostředků Evropské unie. Díky takto velké dotaci by se mělo vyměnit více jak třicet tisíc kotlů. Novinkou je, že dotace už nesměřuje na kombinované kotle, kde se spalovalo uhlí. Směřují jen na kotle z biomasu s ručním nebo případně s automatickým přikládáním, také kotlíkové dotace směřují na kondenzační kotle a na tepelná čerpadla.
Na nákup nového kotle (tedy na výměnu zastaralého kotle) mohou jedinci získat až 127 500 korun.
Dešťovka
Dalším oblíbeným programem loňského roku byla takzvaná Dešťovka. I ta letos bude pokračovat. Program je určen pro všechny obyvatele České republiky, kteří žijí trvale v rekreačních objektech, případně kteří jsou vlastníky obytných částí zemědělských usedlostí.
V rámci tohoto dotačního programu je možné požádat o příspěvek na zachytávání srážkové vody, kterou lze pak využít v domácnostech. Získat lze až pětapadesát tisíc korun na zalévání, na zachytávání a rozvody je možné získat až 105 tisíc korun.
Nová zelená úsporám
Další dotační program, který pokračuje, je také Nová zelená úsporám. Program je zde pro všechny, kteří rekonstruují dům svépomocí, kteří chtějí příspěvek na venkovní stínící techniku nebo kteří staví dům v nízkoenergetickém standardu.