Co všechno můžete vidět na Sibiři a jak ji procestovat

Když se řekne dovolená, většině lidí se vybaví moře a teplo. Pokud však patříte mezi dobrodruhy a velké milovníky divoké a nedotčené přírody, určitě vás bude fascinovat i opuštěná krajina Sibiře. Pojďte se podívat, jaké zajímavosti můžete na území Ruska mezi Uralem a Verchojanským pohořím vidět. Jedná se sice o velice nehostinné místo, ale s nádhernou přírodou.

Nedotčená příroda

Hlavní zajímavostí, která láká mnohé cestovatele, je sibiřská příroda. Většina území je pokrytá tajgou, tundrou s trvale zmrzlou půdou a mokřady v teplejší jižní části. Ve směru z jihu na sever protékají krajinou tři hlavní velké řeky – Ob, Jenisej a Lena. Na jihu Sibiře se pak nachází známé jezero Bajkal, které je největší sladkovodní zásobárnou vody na světě. Žije zde mnoho druhů velkých zvířat jako:

  • Sobi
  • Medvědi
  • Tygři

Na co si dát pozor

Mnoho lidí láká poznat přírodu Sibiře, avšak návštěva tohoto místa je velice dobrodružnou dovolenou. V zimě zde teploty mohou dosahovat až -60 stupňů v severní části a -30 stupňů v jižní části. Na jaře a v létě pak pobyt komplikuje velké množství komárů a muchniček, které se v roztáté podmáčené půdě rojí. Některé oblasti jsou poničeny těžbou a průmyslem. Větší část Sibiře však zůstává nedotčená, což způsobuje mnoho problémů především s možnostmi dopravy.

Jak cestovat

Pokud se chcete podívat na Sibiř, ale rozhodně neplánujete v takových podmínkách riskovat výlet na vlastní pěst, nabízí se možnost projet si největší železnici Transsibiřskou magistrálu, která vede přes velká města i přírodou. Odvážnější cestovatelé pak mohou Sibiř navštívit pomocní malých pronajatých letadel, která vás na krátký čas zavezou do jinak nepřístupné přírody. Silnice zde nejsou na mnoha místech ani vystavěny a jízda po zemi sibiřskou krajinou je složitá i terénními vozy. Na jezeře Bajkal pak funguje lodní doprava.

You may also like...