Aktivní vs. pasivní příjem – znáte rozdíl?

Každý z nás by si přál dostávat každý měsíc na účet peníze v podstatě za nic. Jen tak. a to je v podstatě definice pasivního příjmu. Dostáváte peníze, aniž byste museli vynaložit určitou aktivitu. A jak už nám název napovídá, u aktivního příjmu budeme muset určitou aktivitu vynaložit – typicky se jedná o mzdu, která vám plyne z klasického zaměstnání.

Základní příklady pasivního příjmu

Každý z nás si může představit něco jiného. Někdy může jít jen o to, že někomu za úplatu půjčíte své auto. Většinou se ale jako pasivní příjem uvádí tyto tři skutečnosti:

  • vlastní studna (ušetříte peníze za vodu, což zvyšuje váš celkový příjem),
  • autorské honoráře (například za napsanou knihu),
  • automatické služby vlastníka automatického kávovaru či jiného stoje.

Pronájem nemovitosti

Dalším skvělým způsobem, jak generovat pasivní příjem je pronájem nemovitosti. Pokud máte vyřešené vlastní bydlení (nezadlužili jste se kvůli němu), můžete se zamyslet nad tím, jestli by pro vás nebylo výhodné investovat peníze (klidně i ty půjčené) do nemovitosti, kterou budete následně pronajímat. Budete tak moci generovat příjmy z pronájmu, které vám v prvních letech budou splácet hypotéku, mohou vás ale zajistit na stáří.

Znáte AirBnB?

Skvělou možností je pronájem pokoje přes tuto službu. Spousta lidí si radši pronajme jeden pokoj u někoho, než aby platila hotelům. Vždyť jedině přes domácnosti můžete skutečně poznat kulturu dané země.

Tvůrčí činnosti

Dalším zdrojem pasivního příjmu mohou být vaše tvůrčí činnosti. Například honoráře za napsanou knihu nebo platbu za použití vašeho patentu. Napsanou knihu můžete nabízet například na Amazon Kindle Store. Pokud zvládáte práci na počítači, můžete navrhnout grafickou šablonu a jiné digitální produkty a ty dále nabízet.

You may also like...