Dánský regulátor připravuje pro policii zprávu o nadměrných poplatcích Danske Bank

Finanční regulátor Dánska připravil návrh zprávy, který pošle dánské policii. Předmětem je nadměrné účtování zákazníků společnosti Danske Bank, což je skandál, který vedl k propuštění bývalého prozatímního ředitele banky. Potvrdil to mluvčí Úřadu pro finanční dohled (FSA) Soren Christensen. Podlé dánského deníku Jyllands-Posten, který o události informoval jako první, informace připravené pro policii stále podléhají schválení vedením FSA.

Vyjádření Danske Bank

Danske Bank odmítla komentovat probíhající vyšetřování. Úřad FSA v červnu uvedl, že vyšetřuje banku, protože neinformovala zákazníky, že od investičního produktu Flexinvest Fri očekávala slabý výkon, a že jej bude dále prodávat novým zákazníkům. V době, kdy banka tento produkt prodala, očekávala návratnost zákazníků poté, co budou poplatky na jejich vkladových účtech nižší než nulová procenta.

Skandál stál místo samotného ředitele banky

Danske, která v důsledku skandálu vyhodila bývalého dočasného generálního ředitele a vedoucího své domácí banky Jespera Nielsena, uvedla, že v červnu nahradí 87 000 zákazníkům Flexinvest Fri, což bude banku stát na zhruba 400 milionů dánských korun (60 milionů USD). Propuštění Nielsena bylo první velkou změnou od doby, kdy se v červnu ujal vedení generální ředitel Chris Vogelzang s úkolem obnovit důvěru u věřitelů po jeho zapojení do velkého skandálu v oblasti praní špinavých peněz.

Odchod generálního ředitele

předseda představenstva Danske Bank, Karsten Dybvad, okomentoval odchod Jaspera Nielsena následovně: „Jesper Nielsen se zasloužil o mnohá významná rozhodnutí a byl členem banky mnoho let, za což mu děkujeme. Bohužel však byl také jedním z odpovědných členů Výkonné rady, která v dostatečné míře nezajistila, aby byl produkt Flexinvest Fri vhodný pro zákazníky banky. Zjistili jsme proto, že Jesper nemůže pokračovat ve své funkci.“

You may also like...