Chcete začít podnikat? Je potřeba víc než jen dobrý nápad

Máte nápad, počáteční kapitál a v ruce dokumenty, které potřebujete k založení vlastního podnikání. A také sen o tom, že už za pár týdnů nebo měsíců začnete vydělávat velké peníze a stane se z vás úspěšný businessman. Jenže k úspěšnému podnikání je toho zapotřebí mnohem víc. Konkurence je větší než kdy dřív a bez pořádného plánu a tvrdé dřiny v ní brzy zapadnete. 

Organizovanost je základ 

V první řadě zapracujte na své organizovanosti. Vytvořte si seznam úkolů, které musíte každý den splnit, a nic neodkládejte. Můžete používat Excelové tabulky, speciální nástroje nebo jen ručně psané poznámky na nástěnce, důležitá je důslednost. Zaveďte pravidelné reporty, které vám řeknou, jestli vaše strategie funguje, nebo jestli je čas na změnu. 

Nevnímejte konkurenci jako nepřítele, ale jako někoho, od koho se můžete učit. Samozřejmě není ve vašem zájmu ji slepě kopírovat, můžete ale do svého podnikání implementovat postupy, které u konkurence fungovaly. Na ty pak můžete třeba navázat dalším vylepšením, kterými se od ostatních odlišíte. 

Připravte se na nejhorší, ale ze sebe vydejte to nejlepší 

Nepodceňujte rizika, ale ani se jich nebojte. Vždy si položte jednoduchou otázku: „Jaké jsou stinné stránky?“ Odpovědí se připravíte na ten nejhorší scénář, který může nastat, když se do rizika pustíte, a můžete negativní dopady lépe eliminovat. To zahrnuje i správné načasování, kdy chcete své podnikání rozběhnout. Snažte se využít situaci a neustále se měnící tržní poptávku. 

Připravte se na to, že budete muset – alespoň ze začátku – podnikání obětovat mnohem více času, než který jste trávili v zaměstnání. To může ublížit vašemu společenskému a rodinnému životu. V neposlední řadě na sebe a na svůj byznys neklaďte přehnané nároky. Chce to čas, aby se lidé o vašem podnikání dozvěděli, začali mu důvěřovat a získali pozitivní zkušenosti, které povedou k úspěchu. Mnoho začínajících podnikatelů začne vidět výsledky až po několika letech soustavné práce. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...