Čím vybavit kutilskou dílnu
Zlaté české ručičky! To platí dvojnásobně, pokud patříte právě mezi ty šikuly, kteří si navíc potřebují zařídit svou kutilskou dílnu. Kutilství je pro mnoho mužů oblíbeným koníčkem a mnohdy i nezbytností při řešení drobných domácích oprav. Pokud patříte mezi ně, tento článek je pro vás.
V následujícím textu vám přinášíme přehled, jak by mělo vypadat vybavení do dílny tak, abyste ji mohli správně a efektivně využívat.
Vhodné místo
Nejdůležitějším krokem při zařizování hobby dílny je výběr příhodného prostoru. Ideální je mít k dispozici samostatný prostor, který je dobře odvětrávaný a má dostatek světla. Nicméně menší dílničku si můžete vytvořit i v garáži, ve sklepě nebo na balkoně.
Nešetřete na nářadí
Už kdysi známý podnikatel Tomáš Baťa, král obuvi, prohlašoval: „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci!“ Investujte proto do kvalitního nářadí, které vám bude sloužit dlouhé roky. Mezi základní vybavení patří kladiva, šroubováky, kleště, pilky, vrtačka a další. Mimochodem si najděte místo i pro elektrické pomocníky, jež nemohou v dílně chybět. Kompletní seznam nářadí nemá smysl vyjmenovávat, protože každý všeuměl má svůj styl. Proto si dokupujte pracovní pomůcky postupně dle potřeby.
Vytvořte si pracovní prostor
Základem pro nadšené kutily je ponk, dílenský stůl, nejlépe s šuplíky a vyšší nosností. Pamatujte na to, že pracovní stůl budete používat denně, pročež by měl být stabilní a kvalitní. Na ponk můžete pohodlně upnout svěrák či stojanovou vrtačku. Nemáte-li ve své dílně dostatečný prostor, volte rozkládací ponk, i to je možnost.
Udržujte pořádek
Každý nástroj by měl mít své místo. K tomu vám dobře poslouží regály s bezšroubovým systémem, jež snadno a rychle složíte. Své místo si ve vaší dílně najdou i magnetické lišty na nářadí, a to různých délek či plastová lišta vhodná pro montáž na zeď.