Inflace v eurozóně se drží na nejnižší hranici za poslední měsíce
I když nyní panuje v eurozóně trochu dusno díky aktuálně probíhanému jednání o brexitu, to nic nemění na tom, že se inflace v eurozóně výrazně snížila. Podle aktuálních informací meziroční růst spotřebitelských cen se během uplynulého měsíce zpomalil, a to na 1,6 procenta. Došlo tedy ke zpomalení o tři desetiny procenta. Inflace se tak dostala na svou nejnižší úroveň za posledních osm měsíců. Takto rapidní zpomalení se neočekávalo, očekávalo se trochu mírnější zpomalení, které by dosáhlo maximálně 1,8 procent. Inflace tak svým zpomalením předčila veškerá očekávání.
Na snižující se či zpomalující se inflaci se podílí Evropská centrální banka, která ohlásila v nedávné době ukončení programu nákupu dluhopisů.
Co dalšího stojí za poklesem inflace?
Ukončení programu nákupu dluhopisů však není to jediné, co stojí za poklesem inflace. Svůj podíl má na tom také výrazné zpomalení růst cen energie. Je však nutné dodat, že zpomalení na 1,6 procent je nyní v eurozóně, v České republice se podle dostupných informací inflace sice zpomalila, ale zůstala na dvou procentech meziročně.
Zatímco v eurozóně například došlo ke pomalení růstu cen energie, v České republice se s tímto bohužel nepotýkáme. U nás bohužel ceny energií rostou, růst začaly zejména na začátku loňské topné sezony. Lidé tak přecházeli k jiným dodavatelům energie, bohužel zdražovat začali všichni, a tak si přechodem k jinému dodavateli moc nepomohli.
Úrokové sazby Evropské centrální banky zůstanou na svých minimech
Pokud se ještě vrátíme ke zpomalující se inflaci v eurozóně, musíme také podotknout to, že Evropská centrální banka se nechala slyšet, že úrokové sazby zvyšovat nebude. Zůstanou minimálně do letošního léta na svých rekordních minimech. Aktuálně je úroková sazba Evropské centrální banky nula procent.