Nezapomeňte zaplatit daně včas. Zpoždění se může prodražit
Opět je tu to obávané období, kdy se nás týkají daně. Tedy ještě tu není přímo, ale zanedlouho se k nám období opět dostaví a měli bychom být na něj připraveni. Placení daní není zrovna milá záležitost, ale je to bohužel neodkladná záležitost, které musíme věnovat pozornost. Pokud placení daní posuneme a zapomeneme na to, nemusí se to zrovna vyplatit a může nás to hodně stát. Pozornost daním by měli věnovat zejména živnostníci, ale ti nejsou jediní, kdo by se na daně měl zaměřit.
Sice živnostníci na začátku roku musí počítat veškeré své příjmy z roku předcházejícího, ale oni nejsou zdaleka jediní, kdo musí věnovat pozornost růžovému formuláři. Dalším v pořadí jsou rozhodně i zaměstnanci nebo případně penzisté.
Pod pojmem “daň” si většinou představíme daň z příjmů, jenže nejde jen o ni. Každoročně se také musí platit daň z nemovitých věcí, při koupi nějaké nemovitosti se zase platí daň s nabytí nemovitých věcí. Pokud se případná platba opozdí, je na malér zaděláno.
Platit daně se musí včas
Všichni poplatníci daní by tak měli být opravdu v pozoru. Pokud mají povinnost daně platit, musí je platit řádně v termínu. Jestli se tak nestane, finanční úřady udělí poplatníkům pokuty či penále, přijít mohou také úroky z prodlení, které rozhodně nejsou v malé částce.
Pokud se náhodou stane, že vám finanční úřad nastolí úroky z prodlení, úroky se zvyšují každý den počínajíce pátým dnem, do něhož nebyla platba zaplacena.
Jaké jsou úroky z prodlení?
Úroky z prodlení nejsou minimální. Jednotliví poplatníci však mohou mít jiné výše úroků z prodlení. Výše úroků totiž odpovídá roční výši, která je ustanovená Českou národní bankou. Ta samozřejmě každým rokem úroky zvyšuje. Nedávno například zvýšila repo sazbu o procento a půl. I když se zdá být sazba minimální, není tak malá. V konečném důsledku se jedná o pěkný ranec peněz.