Závislosti moderní doby

Moderní doba s sebou přináší spoustu novinek, mimo jiné i spoustu moderních závislostí. Jaká jsou skrytá rizika a nebezpečí, se podíváme v našem dnešním článku.

Závislost na nakupování

Moc rádi nakupujete a přináší vám to pocity štěstí? Vyrážíte s velkou oblibou ve volném čase do nákupního centra a bezhlavě vždy utratíte velkou spoustu peněz? Ruku na srdce, někdy kupujeme věci, které doopravdy vůbec nepotřebujeme. A někteří z nás jsou již na nákupech závislí. Statistiky označují shopaholismus za narůstající a jeho výskyt je nyní na 6 % populace.

Shopaholismus nebo také omniománie se nejčastěji projevuje velmi nutkavou touhou po nakupování. S tím jsou i úzce spojeny pocity úzkosti a nejistoty. Pokud shopaholik nemůže právě nakupovat, začne se u něj objevovat nervozita a podráždění. Jakmile ale vyrazí na nákup, kde většinou nakoupí spoustu zbytečností, se u něj přihlásí obrovský a neutuchající pocit viny. Žádaný pocit uspokojení po nákupu trvá u závislých jedinců pouze po krátkou dobu a to vede k opětovnému nakupování. Potřeba je tak nutkavá, že dojde často k zadlužení. Závislost začnou postižení jedinci řešit až ve chvíli, kdy se jim bortí soukromý život.

Závislost na plastických operacích

Závislostí na plastických operacích přibývá. I když je osoba sebekrásnější, sama sobě se nelíbí a neustále hledá na sobě další nedostatky, které si následně nechává vylepšit za pomoci plastických chirurgů. Pak investuje do svého vzhledu obrovské sumy peněz, čas i energii, a opět se velmi často zadlužuje.

Hlavním úskalím je přehnané očekávání, že spolu s plastickou operací se změní celý život. Již pár týdnů po daném zákroku se vždy dostaví velké zklamání a pocit, že tělo stále dokonalé. Roztáčí se tak neskutečný kolotoč dalších operací. Porucha se nazývá dysmorfofobie, tedy chorobná nespokojenost se svým vlastním tělem. Člověk trpící dysmorfofobií má značně zkreslené a mylné představy o svém vzhledu. Touto poruchou trpí 1 % populace.

Závislost na internetu

Bez internetu se dnes obejde málokdo. Jestliže však internet vyhledáváte hned ráno po probuzení a ani dovolenou bez něj nejste schopni strávit, může se již jednat o závislost. Kolikrát se vám stalo, že jste si sedli ke svému počítači v úmyslu strávit na internetu pouhých pár minut, ale bylo z toho několik hodin? Tohle už právě dokazuje vaši závislost. Často se závislost na internetu projevuje v na sociální sítě, erotické stránky nebo hry. Nejčastěji se tento druh závislosti vyskytuje mezi lidmi do 25 let. Již 6 % populace uvedlo, že se jejich závislost na internetu velmi negativně podepsala právě na jejich partnerském vztahu a rodinných vztazích.

Závislost na cvičení

Další častou závislostí je touha po ideálním těle, která mnohdy úzce souvisí právě se závislostí na cvičení. Závislost se objevuje často v souvislosti s dietami a poruchami příjmu potravy. Pokud se pravidelně věnujete nějakému sportu, ještě nemusí jít o závislost. Jakmile ale začne cvičení negativně ovlivňovat celkový zdravotní stav člověka a omezovat osobní i profesní život, závislost může být i životu nebezpečná a hrozí onemocnění a kolaps organismu.

Závislost na cukru

Vědci zatím nedokázaliexistenci závislosti na čokoládě, ale o cukru to platí. Je zajímavé, že podle odborných studií je závislost na cukru o mnoho těžší a vážnější, než na heroinu či kokainu. Závislost na cukru je již u 11 % populace. Z takové závislosti je často cukrovka a kardiovaskulární onemocnění. Statistiky dokazují, že každý člověk průměrně za den přijme 22 lžiček cukru, ale ideální množství cukru je maximálně 6 lžiček za den u žen a 9 lžiček cukru u mužů.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...