Jak na opalování bezpečně?
Léto, slunce, pláž a moře – a ochrana proti slunci? To, co pro mnohé z nás patří nerozlučně k sobě, je ve skutečnosti jen poloviční pravda. Protože ochrana před sluncem je stejně nutná i na vysokých horách, v údajně zamračených dnech, a dokonce i v zimních lyžařských střediscích, kde odraz na sněhu může problém s UV zářením ještě zvýšit.
Bez opalovacího krému proniká nebezpečné sluneční UV záření nerušeně do kůže a nejenže urychluje její stárnutí, ale také poškozuje genetickou informaci, takže buňky mohou degenerovat a vzniknout rakovina kůže. V tomto článku se dozvíte, jak se můžete při opalování chránit před poškozením slunečním zářením, což je vlastně docela jednoduché.
Pokud je slunce schované za mraky, jsem v bezpečí před spálením.
Většina lidí si myslí, že jsou v bezpečí, jakmile slunce zmizí za hradbou mraků. A skutečně, slunce často dlouho nevidíme. Sluneční UV paprsky však na Zemi stále dopadají, protože pronikají i mraky. Na rozdíl například od včel lidé UV záření nevnímají, takže pro mnoho lidí „slunce pryč“ znamená také „spálení pryč“.
Důležitější pro posouzení aktuálního rizika spálení je však tzv. index UV záření. Ten byl vyvinut jako systém včasného varování mezinárodními odbornými komisemi a má pomoci lépe posoudit aktuální vystavení UV záření ze slunce. A jak se UV index čte? No, je to vlastně docela jednoduché: čím vyšší je UV index, tím rychleji dojde ke spálení nechráněné pokožky a tím důležitější je chránit se před ním příslušnými opalovacími krémy.
Opalovací krémy samy o sobě způsobují rakovinu kůže
Velmi často se lze dočíst, že opalovací krémy nebo krémy na opalování podporují vznik rakoviny kůže. To je samozřejmě špatně. Je pravda, že uživatelé opalovacích krémů mají větší pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže, ale to samozřejmě není vina opalovacích krémů. Spíše jde o to, že přípravky na ochranu kůže se buď nepoužívají v souladu s návodem k použití, nebo aplikace opalovacích krémů vede k mylnému předpokladu, že nyní již žádné sluneční záření na kůži nedosáhne.
Je však skutečností, že účinnost opalovacích krémů závisí na pocení pokožky a chování uživatele při koupání, stejně jako na použití co nejvyššího ochranného faktoru. Příliš nízký ochranný faktor totiž nedokáže zabránit spálení a poškození kůže, dokonce ani melanomu.