Strojírenství a jak se mu dnes daří ve světě

Strojírenství v České republice moc dobře známe. Jedná se o odvětví, které bylo nějakou dobu označováno za tahouna české ekonomiky. Jenže doba, kdy se tak českému strojírenství říkalo, je už dávno pryč. Sice se mnohým společnostem v tomto oboru daří, viz například společnost MSC MetPro, a. s., přesto se už české strojírenství neřadí mezi evropskou špičku. Usilovně se však chce české strojírenství mezi špičku dostat. Podívejme se však na situaci ve svět a zjistěme, jestli na to vůbec české strojírenství i po letech má. 

Itálie je na svém vrcholu

Pokud bychom měli nahlédnout do světového strojírenství, nahlédli bychom až do daleké Itálie, jelikož právě tato krásná země patří k evropským velmocím ve světě strojírenství. Důvodem tak skvělého postavení Itálie na trhu je především export, kterým se země zabývala v předchozích letech. I když nějakou dobu země stagnovala, od roku 2017 je možné opět sledovat její vývoj. Byli jsme svědky jakéhosi comebacku. 

Itálii se daří jak na domácím trhu, tak i na tom evropském. Daří se jí dokonce i ve výrobě strojů, mechanických přístrojů nebo třeba součástek. 

Jak je na tom Česko

Pojďme se však podívat do České republiky, která, jak již bylo zmíněno, se především dříve označovala za tahouna české ekonomiky. Sice tomu už tak není, ale pravdou je, že k tomuto postu má zas Česko dobře vykročeno. Daří se totiž nejen našim strojírenským firmám, ale také kovoobráběcím společnostem, které nachází uplatnění i ve světě. Taktéž se zvyšuje export, zejména v oblasti strojírenských subdodávek. 

Nabízí se otázka, jak tomu bude v následujících letech. Pravděpodobně se dostane české strojírenství opět mezi evropskou špičku, ovšem raději to zaklepejme, abychom to nezakřikli. Stát se přece může cokoliv a letos hrozí silné zpomalení ekonomiky.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...