DRFG Davida Rusňáka doporučuje svým klientům obezřetnost při výběru investic

„Investice do fondů se nám v současné době daří obstarávat prostřednictvím vlastní distribuce. Naše fondy si na trhu vytvořily značnou důvěryhodnost a mají vynikající výkonnost. Předpokládáme proto, že investiční nástroj začnou prodávat i významní externí partneři, což pomůže růst jednotlivých fondů urychlit,“ říká Josef Eim, který zodpovídá za správu investičních fondů Rusňákovy skupiny DRFG.

Změny u kolektivního investování

V České republice nastala ekonomická recese mnohem později a tudíž i následné odeznění. Z tohoto důvodu Češi začali opětovně investovat daleko později, než jinde ve světě. Proto se DRFG při zakládání podílových fondů vydala relativně konzervativní cestou. „Záměrně jsme nešli směrem investování prostřednictvím akcií či jiných volatilních instrumentů. My oproti tomu stabilně vyděláváme kolem 4–5 % ročně. Zajímavostí je, že během posledních tří let se objevilo značné množství alternativních druhů investic,“ potvrzuje Josef Eim. Zajímavé jsou alternativní druhy investic. Například hodnota bitocinu se během roku zvedla na pětinásobek. Na druhou stranu s sebou nese obrovské riziko propadu, ke kterému může dojít prakticky kdykoliv. Mezi další exotické produkty, do kterých lidé poslední dobou rádi investují, jsou například vína, známky nebo automobiloví veteráni. Tyto investice jsou v praxi ale spíše běžnější v zahraničí, než v tuzemsku

Investiční chování

Zejména v zahraničí Rusňákova DRFG vysledovala patrný trend přechodu z aktivních forem investování k pasivním. Lidé přestávají svěřovat finance portfolio manažerům, kteří s nimi mají za úkol aktivně nakládat a zhodnocovat. Sami své prostředky zhodnocují prostřednictvím pasivních instrumentů. Neinvestují tak do konkrétních akcií na burze, ale v podstatě do ekonomiky jako celku. Dodává David Rusňák.

A co Češi?

Češi jsou určitě bohatší než dříve a vydělávají více. Opatrnost se však nijak nemění, zůstává stále na podobné úrovni. Oproti zahraničním investorům se Češi rozhodují více emocionálně, spíš na základě pocitů a dojmů než na základě empirických faktů. Chtějí si sice rozhodovat o svých investicích sami, paradoxně si zjišťují informace neuspokojivým způsobem, na což už mnoho investorů doplatilo. Na internetu se totiž rozmohl nebezpečný trend. Roztrhl se pytel s cílenými nabídkami, které se na první pohled jeví jako profesionální a nabízí fantastické zhodnocení. Problém je v tom, že nepodléhají žádné regulaci. Stává se, že se člověk na internetu nebo známým či kamarádem nechá přesvědčit k vložení svých prostředků do instrumentů, kde často o vložené peníze velmi snadno přijde.

Nemovitostní fond

„Nemovitostní fond jsme založili teprve loni s nemovitostmi v hodnotě 210 milionů korun a během jednoho roku jsme ho rozšířili natolik, že nyní spravujeme nemovitosti v hodnotě 963 milionů korun. Do fondu se nám podařilo zkraje roku koupit polikliniku ve Vyškově, dále jsme koupili výstavní nemovitost, a tou je náměstí Svobody 20 v Brně, které nabízí mix kancelářských a retailových prostor, v nichž sídlí New Yorker nebo PricewaterhouseCoopers. Poslední akvizicí je retailový park v Kyjově s několika nájemníky.“ uzavírá Josef Eim.

Další související články:

Klíčové slova:

DRFG, David Rusňák

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...